Etninės kultūros popietė – „Didelū i mažū pasirokavimā“

Gegužės 29 d. Šilalės švietimo pagalbos tarnyboje vyko Šilalės rajono etninės kultūros plėtros programos popietė „Didelū i mažū pasirokavimā“. Organizuojamos etninės kultūros popietės tikslas – puoselėti Žemaitijos kultūros tradicijas, skatinti žemaičių etninės kultūros propagavimą, ugdyti pagarbą žemaičių kultūrai, tarmei, žemaitiškos tarmės vartojimą apjungiant dvi kartas: senjorus ir pradinių klasių mokinius. Popietė tai pat skirta žemaitiško rašto metams paminėti. Joje dalyvavo Šilalės rajono Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai, Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos 3a klasės mokiniai su mokytoja Jolanta Aurylienė ir mokytojo padėjėja Rasa Vitkuvienė, Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazijos folkloro ansamblis „Ūpa uzbuons“, vadovaujamas muzikos mokytojos metodininkės Gražinos Pameditienės.

Renginio metu skambėjo žemaitiškos dainos, sekamos pasakos, pasakojami padavimai, menamos mįslės mokiniams ir senjorams, mokomasi liaudies šokių. Visi popietės dalyviai aktyviai įsijungė į veiklas. Jiems įteikti prizai. Renginio metu  dalyviai susipažino su žemaitiškais patiekalais, kuriuos gardžiai ragavo.

Dėkojame popietės dalyviams už smagiai praleistą laiką puoselėjant žemaičių kultūros tradicijas.






Mokymai „Stresas. Ar tikrai viską žinome apie stresą ir gebame jį valdyti?“

Gegužės 29 d. Šilalės rajono VšĮ Kvėdarnos ambulatorijoje buvo organizuojami mokymai „Stresas. Ar tikrai viską žinome apie stresą ir gebame jį valdyti?”. Mokymo metu dalyviai buvo supažindinti kokie yra streso veikimo principai ir koks poveikis sveikatai. Dalyviai praktiškai išbandė streso valdymo metodus, kurie gali padėti efektyviau susidoroti su patiriamu stresu. Lektorė sveikatos psichologė Dominyka Ražanskaitė.


Edukacinė išvyka „Edukacinės erdvės: idėjos ir naujos ugdymo galimybės“

Gegužės 28 d. Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos administracija, Metodinė taryba ir metodinių būrelių atstovai svečiavosi Pagėgių sav. Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijoje ir  dalyvavo edukacinėje išvykoje „Edukacinės erdvės: idėjos ir naujos ugdymo galimybės“.

Vilkyškių gimnazijoje ugdymasis (mokymasis) atviras ir patyriminis, grindžiamas tyrinėjimu, eksperimentavimu ir kūryba. Kad šios mokyklos mokiniai ir mokytojai labai kūrybingi ir išradingi atvykę pedagogai pastebėjo apsilankę Ugdymo sodelyje, kuriame gausu mokinių įgyvendintų projektinių darbų – ugdymosi stotelių, kurios skirtos įtvirtinti įvairių mokomųjų dalykų žinias. Viena iš tokių  – „Samanų sodas“, kurioje vaikai mokosi apie samanų sandarą, įvairovę, augimo sąlygas, dauginimąsi, reikšmę. Taip pat ne ką mažiau įdomi mokymo priemonė “Nariuotakojai“, skirta mokytis apie voragyvių, vėžiagyvių ir vabzdžių sandaros požymius. Atrastos stotelė „Kiek nušoksi?“, „Grybų karas“, „Žalieji milžinai“ ir kt. Ugdymo sodelyje yra  įrengta lauko klasė „Kupolas“, kurioje organizuojamos įvairios veiklos.

Progimnazijos pedagogai turėjo galimybę stebėti atvirą integruotą lietuvių kalbos ir etikos pamoką tema „Ko moko liaudies išmintis?“, kuri buvo organizuojama Ugdymo sodelyje. Pamokoje mokiniai dirbdami grupėse tyrinėjo ir rinko informaciją įvairiose ugdymosi stotelėse, surinktą informaciją apibendrino, sukūrė lankstinuko maketą ir jį pristatė.

Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazija garsi savo muziejumi, kuriame vyksta socialinio-emocinio ugdymo pamokos. Svečius iš Šilalės muziejaus darbuotojos supažindino su eksponatais, vykdomomis veiklomis, mokė lietuvninkų šnektos žodžių ir sekė pasaką „Apie lapę ir gandrą“, kvietė žaisti to krašto žaidimą „Aukso galva“.

Progimnazijos pedagogai taip pat lankėsi Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje, kuris įkurtas Bitėnuose. Tai Mažosios Lietuvos spaustuvė, kurioje dirbo, o vėliau ir gyveno spaustuvininkas, aušrininkas, Tižės akto signataras, Mažosios Lietuvos patriarchas Martynas Jankus. Muziejaus darbuotoja supažindino su spaustuvių įranga ir įrankiais, Mažosios Lietuvos knygos istorija, Mažosios Lietuvos paveikslų sodu – galerija po atviru dangumi. Paveikslų sode gausu dailininkų darbų, kuriais ši galerija papildoma kiekvienų metų rugpjūčio pradžioje, minint Martyno Jankaus gimimo dieną. Visi paveikslai tapomi Mažosios Lietuvos tematika, o kiekvienais metais skiriamos vis kitos potemės.

Edukacinė išvyka Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos pedagogams dar kartą įrodė, kad  mokytis naudingiausia ir geriausia yra iš savo ir kolegų patirties, bendraujant ir bendradarbiaujant, o svarbiausia įgytas žinias pritaikyti savo mokykloje.



Vaikų konferencija ,,Mažam delne pasaką nešu“

Gegužės 24 d. Šilalės r. Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijoje vyko Šilalės r. ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų metodinė – praktinė STREAM vaikų konferencija ,,Mažam delne pasaką nešu“. Vaikų konferencijos tikslas – skatinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų kalbėjimo ir klausymo įgūdžius, saviraišką, kūrybiškumą.

Konferencijoje dalyvavo ir savo pranešimus pristatė vaikai su mokytojomis iš  Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos, Šilalės lopšelio–darželio ,,Žiogelis“ bei Šilalės r. Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos.

Parengti pranešimai buvo įdomūs, išskirtiniai ir originalūs. Konferencijos metu buvo galima  pasisemti idėjų kitoms veikloms. Dėkojame mokytojoms, paruošusioms vaikus konferencijai.

Visi konferencijos dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais, knygelėmis bei medaliais.

Rasita Damulienė, Sandra Vaičiulytė, Simona Jonikienė,
Šilalės r. Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos
ikimokyklinio ugdymo mokytojos




Šilalės TAU tarybos edukacinė išvyka ,,Bendradarbiavimo galimybės ir gerosios patirties sklaida tarp Šilalės ir Šilutės trečiojo amžiaus universitetų“

Gegužės 22 d., Šilalės trečiojo amžiaus universiteto tarybos nariai dalyvavo edukacinėje išvykoje ,,Bendradarbiavimo galimybės ir gerosios patirties sklaida tarp Šilalės ir Šilutės trečiojo amžiaus universitetų“. Susitikimo metu Šilalės ir Šilutės TAU studentai pasidalino gerąją patirtimi. Pasiklausyta ir pasidžiaugta Šilalės TAU studentų Virginijos Urbonienės ir Liucijaus Norkaus dueto dainų, kurios išjudino dalyvius drauge dainuoti ir šokti.

Studentai dalyvavo Šilutės Hugo Šojaus muziejuje edukacijoje ,,Lietuvininkų kulinarinis paveldas“. Užsiėmimo metu dvaro ponia pristatė unikalius Klaipėdos krašto buities ir gyvenimo fragmentus, didžiausias dėmesys atkreiptas Mažosios Lietuvos kulinariniam  paveldui, apžvelgtas laikotarpis nuo XVII a. pr. iki XX a pr. Užsiėmimas vyko Rytprūsių dvaro komplekse, paties dvarininko Hugo Šojaus surinktoje etnografinėje ekspozicijoje, tai puikiausia galimybė pamatyti autentiškus Klaipėdos krašto buities daiktus ir supažinti su kiekvieno jų paskirtimi, istorija. Dalyviai vaišinosi lietuvininkų krašto kulinarinio paveldo patiekalais. Ragavo šišioniškių kafiją (kava) ir pyragą. Dvaro ponia edukaciją vedė senąja šišioniškių tarme.

Edukacinės išvykos metu susipažinta su „Pamario istorijos: pažintis su Dreverna“. Ekskursijos metu aplankytas senasis ir naujasis Drevernos uostai, vienintelė Lietuvoje laivadirbio Jono Gižo etnografinė sodyba. Dalyviai sužinojo senąsias šio krašto žvejybos tradicijas, laivadirbystės amato specifiką, Kuršių marių savitumą, senųjų gyventojų būdą ir tarmę, papročius bei kultūrą.





Užsiėmimas – diskusija „Jei telefonu žaisi ilgai…“

Gegužės 14 d. Švietimo pagalbos psichologė Alma Žiauberienė aplankė Šilalės lopšelio-darželio „Žiogelis“ „Naminukų“ ir „Nykštukų“ grupių vaikus. Vyko užsiėmimas-diskusija „Jei telefonu žaisi ilgai…“. Sąmojingi vaikai šį sakinį užbaigė sakydami, kad: „nebematysi akimis“, „reikės akinių“, „galvą pradės skaudėti“, „užaugs kupra“, „priaugsi svorio“, „nebemokėsi žaisti su draugais“, „susipyksi su mama, tėčiu“, „būsi piktas ir nebeturėsi draugų“ ir kt. Užsiėmimo pabaigoje vaikai pateikė daugybę smagios ir įdomios veiklos pasiūlymų, kas yra geriau nei besaikis žaidimas telefonu ar laikas prie ekranų.


„Vaikystės šalis“

Gegužės 17 d. Šilalės švietimo pagalbos tarnyba prisidėjo prie Šilalės r. kultūros centro organizuojamos šventės „Vaikystės šalis“ skirtos Vaiko dienos paminėjimui. Vaikai dalyvavo neuroedukacinėse pratybose „Gerų emocijų gaudyklė“, kuriose naudodami įvairias technikas piešė piešinius, dalyvavo prizų loterijoje.

Džiaugiamės, kad turėjome galimybę dalyvauti šventėje, dėkojame organizatoriams.






Projektas ,,Didaktiniai žaidimai“

Šilalės r. Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos ikimokyklinio ugdymo mokytojos Rasita Damulienė ir Sandra Vaičiulytė organizavo respublikinį ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų metodinių priemonių bei didaktinių-kalbinių žaidimų projektą „Didaktiniai žaidimai“. Projekto koordinatorė – direktoriaus pavaduotoja ugdymui Regina Rimkutė, projekto partneris – Šilalės švietimo pagalbos tarnyba.

Projekto tikslas – skatinti Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų mokytojų, logopedų bendradarbiavimą, kūrybiškumą, iniciatyvumą dalinantis gerąja patirtimi kuriant didaktinius žaidimus. Projekto metu socialinio tinklo ,,Facebook“ uždaroje grupėje dalyvavo 973 pedagogai, iš kurių net 141 mokytojas pasidalino savo kurtomis ir ugdymo veikloje taikomomis metodinėmis priemonėmis. Ikimokyklinio ugdymo mokytojos Sandra Vaičiulytė ir Rasita Damulienė iš pasidalintų priemonių sukūrė el. knygą https://rb.gy/26ffys .

Projekto organizatoriai džiaugėsi glaudžiu ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo mokytojų, logopedų bendradarbiavimu, iniciatyvumu dalijantis gerąja patirtimi.

Rasita Damulienė ir Sandra Vaičiulytė,
Šilalės r. Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos
ikimokyklinio ugdymo mokytojos


Psichologų metodinis pasitarimas

Gegužės 15 d. ugdymo įstaigų psichologai rinkosi į metodinį pasitarimą – apskrito stalo diskusiją „Mokinių specialiųjų ugdymosi poreikių vertinimas“. Renginyje dalyvavo Švietimo pagalbos tarnybos direktorė Birutė Jankauskienė bei Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistės. Aptarti svarbiausi profesinio bendradarbiavimo aspektai atliekant specialiųjų ugdymosi poreikių vertinimą mokykloje ir pedagoginėje psichologinėje tarnyboje, esminiai psichologinės pagalbos teikimo momentai mokiniams, turintiems specialiųjų poreikių, kiti svarbūs profesiniai klausimai.